Arkham Asylum – Odvrácená tvář Gothamu

Batman Begins

– akční

Originální název: Batman Begins
Český název: Batman začíná
Premiéra: 25. 6. 2005
Odkazy: ČSFD|IMDb
O filmu

Batman Begins je film z roku 2005, který natočil režisér Christopher Nolan. Po naprostém propadáku filmu Batman & Robin z roku 1997 se na Batmana na několik let zanevřelo. Nolan si byl vědom, že pokud má znovu nastartovat Batmanův kult, tak musí začít od začátku. Přípravy na film začaly v roce 2003, kdy scénárista David S. Goyer začal psát scénář. Inspiroval se přitom komiksovými sériemi Man Who Falls, Batman: The Long Halloween, Batman: Dark Victory a hlavně Batman: Year One, který popisuje Batmanovy začátky. Nolan se totiž rozhodl, že natočí film o tom, jak se Bruce Wayne stal Batmanem, jelikož tento příběh se ve filmu doposud neobjevil. Chtěl film o Batmanovi pojmout zcela jinak než jeho předchůdci. Měl být více realistický a neměl být tak černobílý, co se dobra a zla týče. Stále měl být však přístupný i mladším divákům, sám Nolan totiž vzpomínal, jak filmy o superhrdinech jako dítě zbožňoval, a proto by nebylo správné film dětským divákům odepřít. Ve filmu se proto snažil vyhýbat násilí a krvavým scénám.

Christopher Nolan však nejdříve musel najít nového Batmana. Nabízeli se herci Jake Gyllenhaal, Joshua Jackson nebo Heath Ledger, ale netopýří kostým nakonec oblékl Christian Bale. Nolan to zdůvodnil tím, že ostatní herci sice uměli dobře zahrát Batmana nebo Bruce Wayna, ale jen Bale dokázal perfektně zahrát oba. Společnost mu měl dělat věrný komorník Alfred, kterého ztvárnil Michael Caine. Ten dokonce své postavě vymyslel alternativní historii. Zatímco v komiksu je Alfred dlouholetým služebníkem rodiny Waynů, ve filmu byl Alfred původně členem jednotek SAS a teprve když utrpěl vážně zranění v akci, dostal nabídku od Thomase Wayna, aby u nich zůstal jako komorník. Ženským elementem ve filmu zajistila Katie Holmes. Role komisaře Jamese Gordona se ujal Gary Oldman, který měl původně zájem si zahrát hlavního záporňáka - Ra's al Ghula. Toho nakonec ztvárnil Liam Neeson. Druhým záporňákem se stal Cillian Murphy, který ve filmu vystupuje jako Scarecrow. Nakonec se vůbec poprvé ve filmu objevuje postava Luciuse Foxe, kterého obstaral Morgan Freeman.

Kromě herců bylo třeba obstarat Batmanovi i patřičně moderní vybavení. Úplnou změnou tak prošel Batmobil a Batmanův oblek. Pro potřeby natáčení byly vyrobeny čtyři funkční automobily, přezdívané Batmobil Tumbler. Přičemž každý z nich měl max. rychlost 160 km/h a z nuly na sto se dostal za 5 vteřin. Poháněny byly 5,7 litrovým motorem Chevy V8. Jedna verze Tumbleru měla dokonce tryskový pohon. Interiér Tumbleru byl osázen monitory, na kterých se promítaly záběry z kamer, umístěných podél auta, aby řidič kolem sebe vůbec viděl. Záběry na interiér auta se pak točily na maketě řídícího panelu, protože úzký prostor pro řidiče neumožňoval umístění kamery. Profesionální řidiči museli s autem šest měsíců trénovat, než s ním vůbec mohli na ulici. Celkem se náklady na výrobu jednoho vozu vyšplhaly na 250.000 $.

Batmanův oblek také prošel razantní změnou. Nolan se chtěl vyhnout chybám, které měly původní netopýří kostýmy. Oblek měl být pružný, lehký a neměl by herce omezovat v pohybu. Kostyméři tedy vyrobili nejdříve spodní vrstvu z přiléhavého neoprénu, na kterou byly naneseny latexové vrstvy. Plášť byl vyroben s padákového nylonu, ošetřeného elektrostatickým flokováním. Nakonec zbývala už jen maska, kterou navrhl sám Nolan.

Premiéra film proběhla 17. června 2005 a v následujících dnech utržil po celém světě 373 milionů dolarů a stal se tak druhým nejvýdělečnějším filmem o Batmanovi. Batman Begins byl velmi dobře přijat jak širokou veřejností, tak i kritiky. Snímek byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší film a získal řadu dalších nominací. Řadu ocenění získal také Christian Bale, který například vyhrál cenu MTV za nejlepšího hrdinu. Naopak výkon Katie Holmes byla "oceněna" nominací na anticenu Zlatá malina za nejhorší herečku ve vedlejší roli.

Batman Begins byl vydán na DVD, Blu-Ray a následně také ve speciální dárkové DVD edici. V ČR vyšel pouze ve standardním provedení na DVD a Blu-ray.

Děj

Zatím není k dispozici

Batman Begins

Vy jste to nedostal písemně?

Lucius Fox

Související filmy:

Postavy ve filmu: