Arkham Asylum – Odvrácená tvář Gothamu

Batman: Gotham by Gaslight

– akční, animovaný

Originální název: Batman: Gotham by Gaslight
Český název: ?
Premiéra: 12. 1. 2018
Odkazy: ČSFD|IMDb

Píše se 19. století a v Gothamu se brzy bude konat světová výstava. Povést města však kazí brutální vrah, který vraždí zdejší lehké ženy – Jack Rozparovač. Naštěstí je zde i Batman, který po nelítostném zabijákovi neúnavně pátrá i za pomoci kabaretní herečky Seliny.

Děj

V gothamském kabaretu vystupuje tanečnice, známá jako Ivy. Když je po představení, vydá se Ivy temnými uličkami domů. V jedné temné uličce však předčasně skončí její cesta. Bohatý pár přepadnou tři malí kluci a chtějí je okrást. Na scéně se však objevuje Batman a malé kluky od přepadení odradí. To se nelíbí jejich šéfovi, který ,,robinčata“ má na starosti a tak se strhne rvačka. Po krátkém vítězství doporučí Batman malým sirotkům změnu povolání. Pak se vydá za ženským výkřikem. Přichází však pozdě. Nachází zavražděnou Ivy, kterou někdo brutálně zavraždil.

V Gothamu se chystá světová výstava, pro kterou se vystavěla honosná nová čtvrt, samozřejmě za přispění Bruce Wayna. Na výstavu přijdou všichni zdejší významní muži – starosta, komisař Gordon i náčelník Bullock. Na setkání nezvaně dorazí i sestra Thompkinsová a kabaretní herečka Selina Kyle. Obě apelují na mužské osazenstvo, aby dopadli vraha prostitutek, přezdívaného Jack Rozparovač.

Selina se pokusí vraha vylákat a poslouží jako návnada. Vrah se za ní skutečně vydá a zažene ji na jatka. V souboji Selina prohrává a na poslední chvíli ji přijde na pomoc Batman. Mezi ním a vrahem se strhne rvačka. Násilník dokáže Batmanovi zdatně vzdorovat a po pádu propadlem zmizí. Batman navštíví komisaře Gordona doma a požádá ho o složku Jack Rozparovače, aby ho mohl vypátrat. Dostane i dopis, ve kterém vrah náznakem uvádí, kdo bude jeho příští obětí, ale Batman zatím netuší, kdo to bude.

Bruce Wayne vyrazí se svým kamarádem Harvey Dentem a Selinou za zábavou. Harvey může na Selině oči nechat, ale tak si více rozumí s Brucem. Ten ji dokonce proprašuje do gentlemanského klubu. Tam si Bruce uvědomí, kdo má být příští oběť. Ihned se vydá za sestrou Thompkinsovou. Bohužel přichází pozdě a nachází pouze její zkrvavené tělo. Naneštěstí ho uvidí zdejší opilá žena a hrozí Brucovi, že ho udá, pokud ji nezaplatí.

Hugo Strange, psycholog ve zdejším Arkham blázinci, řekne Brucovi, aby ho Batman přišel navštívit, protože má důležité stopy, které by mohli promoci vypátrat Rozparovače. Než však Batman dorazí na Strange, přijde Rozparovač a Strange hodí do kobky mezi zdejší blázny, kteří ho zabijí. Batman už nedokáže vraždě zabránit a navíc je považován za pachatele. Batman se vydá pronásledovat vraha, ale po těžkém souboji uvnitř vzducholodi, mu zločinec opět uniká. Batman skončí těžce zraněn v ulicích Gothamu, kde mu jsou v patách policisté. Naštěstí mu nabídne pomocnou ruku Selina a pomůže mu najít ukryt. Samozřejmě odhalí i to, že Bruce vede dvojí život. Ráno si pro Bruce přijde policie. Byla totiž nalezena zavražděná opilá žena, co veřejně Brucovi vyhrožovala. Toho využil žárlivý Harvey Dent a označil Bruce za sériového vraha. Bruce je krátce na to poslán do věznice Blackgate.

Selina chce komisaři Gordonovi prozradit, že Bruce je ve skutečnosti Batman a tudíž má Bruce alibi. Bruce vyvolá ve vězení hromadnou rvačku a v nepozorovaný moment uteče. Oblíkne si netopýří kostým a vydá se zastavit Selinu. Nejdříve zkusí najít Gordona doma. Tam objeví tajnou skrýš, kde je řada lidských orgánů a novinových výstřižků. Překvapí ho Gordonova manželka, která má polovinu obličeje popálený a chválí dílo svého manžela. Je přesvědčena, že Gordon jen čistí město od neřesti a zkaženosti. Batmanovi je v tu ránu jasné, kdo je oním Jackem Rozparovačem.

Selina vypráví Gordonovi, co viděla, ale místo vděku ji napadne a stříkne ji uspávací látku. Selina se do poslední chvíle brání, až na konec oba skončí na obřím ruském kole na gothamské výstavišti. To už je na místě i Batman a opět se mezi nimi strhne souboj. Celá atrakce začne hořet. Batman připoutá Gordona k atrakci, aby nemohl utéct. Ten se ale vejde do plamenů a uhoří. Batman se Selinou vyzvedne Alfred, společně se sirotky a odjedou budovat nový Gotham.