Batman: The Movie

– akční, komedie, krimi, sci-fi

Originální název: Batman: The Movie
Český název: Batman
Premiéra: 30. 7. 1966
Odkazy: ČSFD|IMDb
O filmu

Film Batman uvedený v roce 1966 je vůbec první celovečerní film o Batmanovi. Film navazoval na stejnojmenný seriál Batman, který si mezitím odbyl televizní premiéru první řady. Film Batman měl více rozšířit povědomí o seriálu a zvýšit tak i počet pravidelných diváků. Ve filmu se proto objeví stejní herci jako v seriálu, s výjimkou Catwoman, jejíž představitelka už pracovala na jiném projektu. Hlavních rolích se ujali Adam West a Burt Ward jako Batman a Robin. Jejich protivníky byla čtveřice nejznámějších protivníků - Catwoman, Joker, Penguin a Riddler. Film se nese v silně komediálním duchu, někdy až hraničícího s parodií. Dodnes jsou známy různé vychytávky, které Batman ve filmu použil a které začínali slovem bat- (např. "Batsajdkára", "Batkoptéra"..). Nicméně ve filmu se objevuje i lehká kritika politických poměrů studené války. Velké pozornosti se dostalo třeba raketám Polaris, což byly balistické střely s jadernou hlavicí, vystřelované z ponorek. Batman si také rýpne do představitelů Rady bezpečnosti kvůli jejich věčným neshodám. Kritiky byl film označován spíše za průměrný a také návštěvnost v kinech nepatřila k nejlepším. Film byl v roce 1985 vydán na VHS a o osmnáct let později vyšel i na DVD. V ČR se film odvysílal pouze v televizi pod stejnojmenným názvem v roce 1994. Bohužel se na něm podepsal značně tristní překlad.

Děj

Batman s Robinem dostanou zprávu, že má být unesena loď komodora Schmidlappa. Ihned proto startují Batkoptéru a vydávají se za lodí. Když se chce Batman nalodit, tak se mu loď zničehonic rozplyne pod nohama. Než ho Robin stihne vytáhnout, už má na noze zakousnuté výbušného žraloka. Za Robinovy asistence proto Batman použij sprej proti žralokům, čímž se žraloka zbaví, těsně před tím než exploduje. Oba se tedy z neúspěšné mise vrací zpět do města, kde se snaží společně s komisařem Gordon přijít této záhadě na kloub. Zdá se, že za útokem stojí Spojené podsvětí, kriminální organizace, která sdružuje nejznámější zločince - Jokera, Penguin, Riddlera a Catwoman. Těm se povedlo unést komodora Schmidlappa a získat tak jeho dehydratující přístroj, který dokáže lidi měnit na prášek. Batman s Robinem se vrací na místo, kde zmizela komodorova loď. Na místě najdou bójku s obřím projektorem. Celé je to ovšem past, v bójce je ukrytý silný magnet, který oba superhrdiny znehybní a hned nato k nim míří torpéda.

Mezitím se podařilo padouchům přeměnit celé osazenstvo Bezpečnostního výboru přeměnit na prášek a unést je ve své ponorce. Sovětská novinářka Kitka pozve na večeři Bruce Wayna, načež oba skončí v zajetí kriminálníků. Chtějí vylákat Batmana, aby přišel zachránit Bruce a slečnu Kitku, čím by jim vešel do pasti. Bruce se však dokáže ze zajetí osvobodit sám a po chvíli se vrací, už jako Batman s Robinem, aby osvobodili i slečnu Kitku. Jediné, co však na místě najdou, je velká bomba, které se Batman tak tak stihne bezpečně zbavit. Tučňák se převleče za komodora Schmidlappa a nechá se schválně zachránit Batmanem. Ten ho přiveze do své jeskyně, kam Tučňák propašuje pět svých ranařů, přeměnách na prášek, díky přístroji pravého komodora Schmidlappa. Za použití vody je opět přemění v lidi, ale kvůli chybnému použití těžké vody, se po první ráně rozplynou. Batman s Robinem použijí sonickou zbraň, kterou donutí k vynoření Tučňákovu ponorku. Nastane velký boj mezi superhrdiny a padouchy. Po souboji vyjde najevo, že slečna Kitka byla ve skutečnosti Catwoman a zachráněný komodor Schmidlapp. Rozbije ampulky, ve kterých byly, v prášek přeměnění, členové Rady. Naštěstí se Batmanovi podaří jednotlivé složky oddělit a opět z nich udělat lidi.

Batman: The Movie

Podej mi sprej proti žralokům!

Batman

Podobné filmy:

Postavy ve filmu: