Batman

– krimi, thriller

Originální název: Batman
Český název: Batman
Premiéra: 23. 6. 1989
Odkazy: ČSFD|IMDb
O filmu

Batman je film z roku 1989, který režíroval Tim Burton. V hlavních rolích se objevili známí herci jako Michael Keaton, Jack Nicholson nebo Kim Basinger. Po ukončení vysílání stejnojmenného seriálu, ve kterém převažovalo humorné znázornění Batmana, začal zájem o tohoto hrdinu upadat. Proto se producenti Michael UslanBenjamin Melniker v 70. letech rozhodli, že nový film o Batmanovi by ho měl více znázorňovat tak, jak jej v roce 1939 popsal jeho tvůrce, Bob Kane. Batman měl být proto více temný, děsivý a nelítostný. To se však nelíbilo filmovým studiím, které chtěly navázat na úspěch seriálu z 60. let. Nakonec se však filmu ujala společnost Warner Bros a přípravy mohly začít. Zpočátku se plánovalo s premiérou už roce 1986 a s rozpočtem 20 milionů dolarů. Podle prvního scénáře, který připravil v roce 1983 Tom Mankiewicz, se děj filmu měl točit kolem vzniku Batmana a Robina, přičemž hlavními záporňáky měl být Joker a mafián Rupert Thorne a objevit se měl také Penguin. Do hlavních rolí by vybráni spíše starší herci, přičemž někteří zemřeli ještě před začátkem natáčení

Opět se tedy musel měnit scénář, tentokrát do scénáře zasáhlo hned několik lidí. Kvůli tomu muselo dojít k přeobsazení hlavních rolí, a  tak začal být zvažován Bill Murray do role Batman a Eddie Murphy jako Robin. Nakonec se však počet postav ve filmu značně zredukoval. S Penguinem a Robinem se nadále počítalo až v případném filmovém pokračování. Vicki Valová nahradila původní ženskou postavu Silver St. Cloud a Rupert Thorne byl přetvořen na zcela novou postavou jménem Carl Grissom. Také komisař Gordon byl více upozaděn, přestože v původním scénáři to měl být právě on, kdo vyšetřoval smrt Brucových rodičů. Tato scéna se však objevila, až o několik let později ve filmu Batman Begins. Jenže už se blížil rok 1988 a s filmováním se stále nezačalo. Obrat nastal po úspěchu filmu Beetlejuice, který režíroval Tim Burton a hrál v něm Michael Keaton. Burton dostal od Warner Bros zelenou a s natáčením se mohlo začít.

Problém byl však ještě v obsazení hlavní role - Batmana. Warner Bros by v této roli nejraději viděli Pierce Brosnana, ale Burton vybral Michaela Keatona, se kterým už natáčel. Na studio se vzápětí strhla lavina dopisů, ve kterých si fanoušci stěžují, že Keaton nemůže být dobrý Batman, ale Burton si za svým výběrem stál. Do role Jokera se už od začátku počítalo s Jackem Nicholsonem, přestože o roli měl velký zájem třeba Robin Williams. Studio muselo Nicholsonovi značně vyjít vstříc a jen jeho honorář činil 6 milionů dolarů a k tomu ještě dostal procenta z tržeb.

Nakonec mělo nové podání Batmana obrovský úspěch. Film se stal prvním snímkem, který utržil 100 milionů dolarů za 10 dní a byl nejvýdělečnějším filmem DC Comics až do roku 2008, kdy vyšel Dark Knight. Celkem film utržil celosvětově 411.35 milionů dolarů. Kritici sice filmu vytýkali, že je moc temný a násilný, ale převažovala kladná odezva. Film také získal Oskara za výpravu a opět nastartoval batmanovskou mánii.

Film byl vydán na VHS, DVD i Blu-ray a vyšel také v řadě sběratelských a výročních edicích. Naposledy byl součástí speciální blu-ray edice k 25. Batmanovu výročí, která vyšla v roce 2014. V ČR byl však vyšel pouze v běžné edici, a to na VHS, DVD a Blu-ray.

Děj

Dva zlodějíčci přepadnou mladou rodinu, kterou okradou a následně i s lupem zmizí v uličkách Gothamu. Když si přepočítávají lup, objeví se muž v netopýřím kostýmu, který oba kriminálníky zbije a pošle tím vzkaz ostatním kriminálním živlům. Právo v Gothamu nově střeží Batman. Případ začne zajímat investigativního novináře Noxe, který chce svými články dokázat, že Batman doopravdy existuje a že se nejedná jen o výmysl feťáků a zlodějů. Bruce Wayne pořádá charitativní večírek, kde se seznámí s fotografkou Vicky Valovou, která přijela, aby pomohla Noxovi zdokumentovat legendu o netopýřím muži. Sluha Afred informuje Bruce Wayna, že komisař Gordon musel naléhavě odejít, a v tu chvíli se vzdálí i Bruce. Mafinský boss Carl Grissom se dozví, že jeho pravá ruka Jack Napier má poměr s jeho ženou, a proto se ho chce zbavit. Pověří Jacka důležitým úkolem, při kterém má zničit důkazy v chemičce Axis Chemicals, aby zametli stopy před policií. Zároveň však na místo pošle zkorumpovaného poručíka Eckhardt, aby se svým policejním oddílem zajistil odstranění Napiera. Do továrny však dorazí i Batman, který se pustí s Napier do křížku. ve stejnou chvíli dorazí i komisař Gordon, který ruší rozkazy vydané poručíkem Eckhardtem a chce Napiera živého. Napier se střetne s Batmanem a pokusí se ho zastřelit, ale kulka se odrazí a zasáhne Napiera do obličeje, načež přepadne přes zábradlí. Batmanovi se ho sice podaří chytit, ale neudrží ho a Napier spadne do nádrže s kyselinou. Batman z místa zmizí dříve, než k němu dorazí policie.

Zdánlivě mrtvý Jack Napier vyhledá lékaře, který se pokusí opravit jeho rozleptaný obličej, ale Napier zůstává trvale zohyzděn, následkem čehož se zblázní. Rozhodne se zabít Carla Grissoma a zaujmout jeho místo. Poté, co si získá i respekt u dalších menších mafiánů se rozhodne terorizovat celé město. Infikuje několik druhů kosmetických výrobků smrtelnou chemikálií Smilexem, který způsobí, že se oběť doslova uchechtá k smrti. Zároveň se začne dvořit Vicky Valové, do které se zamiloval. Z jeho spárů ji zachrání Batman a následně ji i předá seznam všech produktů, ve kterých je Smilex, aby ho mohla otisknout. Když Bruce navštíví Vicki, rozhodne se ji říct, že je Batman, ale přeruší ho vpád Jokera a jeho gangu. Při výměně názorů ho Joker zastřelí, ale těsně předtím pronese svoji typickou otázku ,,Tančil jsi někdy v měsíčním svitu s ďáblem?" Bruce díky kovovému tácu střelbu přežije a zároveň si uvědomí, že stejnou větu pronesl vrah jeho rodičů. Rozhodne se tedy Jokera zastavit za každou cenu. Joker vyzve Batmana na souboj a zve do ulic i občany Gothamu, kterým chce rozdat několik milionů dolarů. Zároveň na oslavu přivezl i balony napuštěné Smilexem, kterým začne zabíjet všechny kolem. V tom přelítne Batman ve svém Batwingu a všechny balony odtáhne z ulic. Následně je však sestřelen Jokerem, který se i s Vicki vydává do gothamské katedrály. Ve zvonici se opět střetne Batman s Jokerem, kterého v pěstním souboji snadno přemůže. Zpočátku se zdá, že je s Jokerem konec, když přepadl přes římsu, ale vzápětí chytne Batmana i Vicky a oba je hodí dolů z katedrály. Ti se na poslední chvíli chytí římsy. V tom pro Jokera přilétává helikoptéra s žebříkem, na kterém odlétá a nechává Batmana napospas osudu. Ten ale vytáhne svůj kotvící hák a zahákne Jokerou nohu ke kamennému chrliči. Náhlá změna váhy strhne Jokera z lanového žebříku a následuje už jen dlouhý pád. Následně Batman ještě zachrání Viki a tím pro ně celá hrůza končí. Komisař Gordon se pak ještě pochlubí veřejnosti, že policie dostala od Batmana signál, kterým ho v případě potřeby, mohou opět zavolat.

Batman

Slušní občané tu nemají co dělat, mohou být šťastnější někde jinde.

Jack Napier

Podobné filmy:

Postavy ve filmu: