Arkham Asylum – Odvrácená tvář Gothamu

Batman & Robin

– akční, krimi

Originální název: Batman & Robin
Český název: Batman a Robin
Premiéra: 20. 6. 1997
Odkazy: ČSFD|IMDb
O filmu

Batman & Robin je film z roku 1997 natočený režisérem Joelem Schumacherem a v pořadí už čtvrtý film o Batmanovi, který vznikl pod taktovkou společnosti Warner Bros. Film měl navázat na úspěch předchozí filmu, Batman Forever, a proto studio vsadilo hlavně na slavné herce, kteří se objevili v hlavních rolí. Předchozí herec Batmana, Val Kilmer, se však rozhodl netopýří kostým pověsit na hřebík. Režisér chtěl hlavní roli obsadit William Baldwinem, ale nakonec roli získal George Clooney. Roli Robina si opět zopakoval Chris O'Donnell. Vůbec poprvé se měla na velkém plátně objevit také Batgirl a do této role byla vybrána herečka Alicia Silverstone. Hlavními záporňáky filmu měly být postavy Mr. FreezePoison Ivy. Do role Mr. Freeze byl nejdříve zvažován Patrick Stewart, ale Schumacher měl o Freezovi jinou představu. Měl být velký a silný, přičemž jeho představu splňoval Arnold Schwarzenegger. Ten na nabídku 25 milionů dolarů za roli Mr. Freeze kývnul. Do role Poison Ivy byla vybrána Uma Thurman.

Hlavní role byly obsazeny, a tak se 12. září 1996 mohlo začít natáčet. Natáčení trvalo pouze čtyři měsíce. Sami herci se podivovali nad urychleným natáčením a někteří jej dokonce přirovnali k natáčení reklamy na hračky. Schumacher hercům neustále připomínal, že se film musí podobat animákům. Sám režisér Joel Schumacher si posteskl, že studio WB neustále vyvíjelo tlak na to, aby nový batmanovský film vyšel rychle a byl určený pro celou rodinu. Mělo se tedy eliminovat, co nejvíce temných scén a naopak přidat na barvách a vtipech. Také výskyt slavných hvězd si vybíral během natáčení svou daň, když herci neustálé pendlovali mezi jinými projekty, a tak se třeba Chris O'Donnell nikdy nesetkal na place s Arnoldem Schwarzeneggerem.

Film se představil světu 20. června 1997 a z kin si odnesl průměrný výdělek 238 milionů $ z celého světa. Kritici však film rozcupovali. Vytýkaly mu chabé herecké výkony, plytký scénář, hrozné dialogy a celé vizuální ztvárnění. Mezi diváky sklidily posměch hlavně kostýmy, zejména detailní záběry na "bat-bradavky", "bat-zadek" a ,,bat-rozkrok". Dokonce se objevily i spekulace, že režisér Schumacher je homosexuál, a proto se ve filmu objevují tyto detailní záběry na Batmanovu "výbavu". Film byl nominován pouze na několik cen, ale žádnou nominaci neproměnil. Naopak nominace na filmové anticeny rostly jako houby po dešti. Herci obdržely nominaci na Zlatou malinu za nejhorší hlavní a vedlejší roli. Film byl nominován na cenu za nejhorší film, nejhorší sequel, nejhorší remake a nejhorší znevážení lidského života a veřejného majetku. Nakonec si ale cenu odnesla pouze představitelka Batgirl - Alicia Silverstone - za nejhorší herečku ve vedlejší roli. Film vyšel na VHS, DVD i Blu ray. V ČR vyšle pouze na VHS a DVD.

Původně měl Joel Schumacher natočit další film o Batmanovi, který měl prozatímní označení Batman Unchained. Jelikož však byl film Batman & Robin naprostý propadák, rozhodla se společnost WB dát hraného Batmana na čas k ledu a více se zaměřit raději na animované filmy a seriály. Na svůj návrat na filmová plátna si netopýří ochránce Gothamu musel počkat až do roku 2005, kdy odstartoval s čistým štítem ve filmu Batman Begins.

Děj

Zatím není k dispozici

Batman & Robin

Zkus umřít a moc nenadělat!

Poison Ivy

Související filmy:

Postavy ve filmu: