Batman Returns

– akční, krimi, thriller

Originální název: Batman Returns
Český název: Batman se vrací
Premiéra: 19. 6. 1992
Odkazy: ČSFD|IMDb
O filmu

Batman Returns je film z roku 1992, který režíroval Tim Burton. Jedná se o pokračování filmu Batman, přičemž hlavní roli Batmana opět ztvárnil Michael Keaton. Role padouchů byly obsazeny herci Dannym DeVitem, Ch. Walkenem, a Michelle Pfeiffer. Tim Burton původně nechtěl natáčet další pokračování, protože se mu nelíbilo, jak mu producenti zasahovali do prvního netopýřího filmu, a nebyl přesvědčen, že by pokračování mohlo nabídnout něco nového. S dalším natáčením souhlasil až tehdy, když mu studio Warner Bros přislíbilo větší volnost a změnu scénáristy. Podle původního scénáře, se měl Penguin spojit s Catwoman kvůli hledání tajného pokladu. Rovněž se ve filmu měli objevit Two-Face a Robin, ale dodatečně byli ze scénáře vyškrtnuti. Nový scénář měl ukázat, že skuteční zločinci, nemusí vždy nosit jen podivné kostýmy, ale mohou nosit i oblek a kravatu. Hlavní zápletka se tedy měla točit kolem Penguinova zvolení starostou, která se objevila i v seriálu Batman v 60. letech v dílech ,,Hizzoner the Penguin" a "Dizzoner the Penguin". Max Shreck měl být původně vysněné dítě Cobblepotových a Penguinův bratr. Tato postava se zpočátku prolínala s postavou Two-Face, ale nakonec se ve filmu objevil pouze Shreck. Role Catwoman se také velmi změnila, zatímco původně měla být ve filmu hlavně proto, aby potěšila mužské publikum, nový scénář ji dal značně nebezpečnější a vyspělejší roli.

Původně Catwoman měla hrát herečka Annette Bening, ale kvůli těhotenství musela roli odmítnout. Jako náhrada byla zvažována třeba Madonna nebo Cher, ale vybrána byla Michelle Pfeiffer. Do role Penguina chtěl Burton DeVita, který podle něj postavu zcela vystihoval. Původní Penguin z 60. let – Burgess Meredith si měl ve filmu zahrát malé cameo jako Penguinův otec, ale zdravotní stav to už nedovolil. Role se ujal Paul Reubens, který si později stejné obsazení zopakoval i v seriálu Gotham. Natáčení bylo zahájeno v červnu 1991. Brzy se objevily protesty ochránců zvířat, kterým se nelíbilo, že by tučňáci měli na zádech nosit modely raket. Studio Warner Bross si proto dalo záležet, aby tučňáci měli veškeré pohodlí a zajistili jim soukromý bazén, čerstvý led a ryby každý den. Tučňáků nakonec bylo ve filmu použito jen pár, zbytek byly loutky nebo počítačové dodělávky.

Celé natáčení probíhalo za velké utajení, takže jakmile se objevily v novinách první fotky Penguina z natáčení, zaplatilo si studio WB soukromého detektiva, aby našel viníka, který fotografie tisku předal. Celkem bylo pro potřeby filmu vyrobeno více než 60 kostýmů Catwoman. Na Batmanův kostým byly použity lehčí a ohebnější materiály, zatímco DeVitův kostým byl značně nepohodlný, což mu nakonec pomáhalo lépe hrát vzteklého Penguina. Poslední scéna na konci filmu, při které se objeví Catwoman byla k filmu natočena dodatečně, protože studio se nechtělo připravit o možné budoucí použití Catwoman. Celkový rozpočet na film se vyšplhal na částku 80 milionů dolarů, přičemž celosvětové tržby dosáhly částky 266.8 milionů dolarů. Film byl nominován na Oskara v kategorii Nejlepší vizuální efekty a nejlepší masky

s
Děj

Před mnoha lety se během Vánoc narodil bohatým manželům Cobblepotovým syn Oswald. Nevypadal jako ostatní děti, protože měl srostlé prsty na rukou a byl velmi agresivní. Jeho rodiče se proto rozhodli se jej zbavit, a tak ho i s kočárkem hodili do Gothamské stoky. Tam se ho ujalo hejno tučňáků, kteří ho vychovali. Nyní v Gothamu opět nastává období Vánoc, když zničehonic se v ulicích objeví gang cirkusáků, kteří napadat lidi a ničit obchody. Naštěstí se objeví Batman a zločincům uštědří pořádný vánoční výprask. Nevšimne si však, že zmizel gothamský magnát Max Shreck, kterého v nastalém zmatku unesl Oswald Cobblepot, jež se nazývá Penguinem. Za ta léta, jež Penguin strávil ve stoce, se mu podařilo zajistit dostatek důkazních materiálů, díky kterým má Maxe Shrecka v hrsti. Ten mu tak musí slíbit, že mu pomůže získat moc a slávu jakou měli jeho rodiče. Mezitím Shreckova sekretářka Selina Kyle náhodou odhalí tajné plány svého šéfa na získání monopolu ve výrobě elektřiny pro město. Když na to Shreck přijde, vystrčí Selinu z okna. Po několikapatrovém pádu Selina vypadá jako mrtvá, a tak se k ní seběhnou všechny kočky z okolí a začnou ji okusovat. Zničehonic se Selina probere a něco se v ní navždy změní. Po návratu domů je zpočátku úplně mimo, ale zpráva o jejím šéfovi ji dovede k nepříčetnosti. Rozmlátí zařízení svého domu, ušije si kočičí kostým a vyzbrojí se bičem a drápy. Stala se Catwoman, kočičí ženou s devíti životy.

Max Shreck připravil plán, jak Penguina představit společnosti. Jeden z cirkusáků unese starostovi během projevu jeho novorozeného syna a zmizí s ním v kanálu. Nikdo však netuší, že cirkusáci ve skutečnosti pracují pro Penguina, a tak mu jeho poskok starostovo dítě předá a Penguin vystoupí před gothamské obyvatele jako zachránce starostova syna. Za odměnu je Penguinovi umožněn přístup do Gothamské matriky, kde se snaží najít své rodiče a rovněž své skutečné jméno. Následně rozkáže cirkusovému gangu, aby začal ve městě řadit. Díky tomu značně klesla popularita současného starosty a Shreck tak mohl oznámit kandidaturu Penguina na post nového starosty Gothamu. Batman se vydá za Penguinem a když na sebe ti dva narazí, zničehonic se přiřítí i Catwoman, která právě vyhodila do povětří jeden ze Shreckových obchodních domů. Batman se vydá za Catwoman a během souboje ji shodí z budovy. Naštěstí Catwoman přistane na náklaďáku vezoucím kočičí podestýlku. Bruce Wayne se setká se Selinou Kylovou a oba se do sebe zamilují, aniž by věděli, že jsou ve skutečnosti nepřátelé. Catwoman se totiž dohodla s Penguinem na společném útoku proti Batmanovi. Penguin unese gothamskou královnu krásy, která měla rozsvěcet gothamský vánoční stromek. Catwoman ji odvleče na střechu, kde ji nechá balancovat na okraji římsy. Jakmile se objeví Batman, aby krásku zachránil, použije Penguin jeden ze svých deštníků, ze kterého vyletí hejno netopýrů. Ty královnu krásy vylekají natolik, že se zřítí ze střechy dolů a to před zraky obyvatel Gothamu, kteří se sešli před vánočním stromkem. Z její vraždy je ihned obviněn Batman a policie ho brzy začne pronásledovat. Batman raději nasedne do svého batmobilu, ale příliš pozdě zjišťuje, že kontrolu nad jeho vozem má Penguin. Uvězněn ve svém vlastním autě se Batman snaží zabránit co největším škodám a jen tak tak zabrání zranění dalších lidí. Penguin se celou dobu před Batmanem chvástá, jak jeho plán skvěle vyšel. Celé jeho vystoupení si však Batman po celou dobu nahrával. Když se blíží vrchol voleb nového starosty, chce Penguin pronést řeč ke svým voličům. Místo proslovu je však slyšet pouze jeho chvástání o tom, jak jsou lidé v Gothamu hloupí a že mu jeho plán na ovládnutí města skvěle vychází. Batman se mu totiž napíchl na mikrofon a pustil záznam, který získal v batmobilu. Lidé Penguina vypískají, a ten tak musí prchnout zpět do kanálů. V záloze má však ještě jiný plán. Během vánočního večírků gothamské smetánky, jim unese všechny prvorozené syny. Všechny je pak chce v kanálech utopit. Výjimkou není ani Shreckův nejstarší syn Chip. Shreck se však nabídne, že půjde místo svého syna. Batman je však připraven a únos dětí překazí. Penguin je vzteky bez sebe. Přejde tedy k poslední plánu.

Své tučňáky vybavil raketami, kterými chce zničit celý Gotham. Batman však změní ovládání tučňáků a ti místo, aby šli zničit město, se vydají zničit Penguinův úkryt. Shreck je rád, že ze všeho celkem hladce vybruslil, když v tom se na scéně objeví Catwoman a dožaduje se pomsty. Batman se ji snaží přesvědčit, aby to neděla, dokonce i před Shreckem odhalí svou totožnost. Ale Catwoman je přesvědčená, že by Shreck unikl spravedlnosti. Ten využije jejich chvilkové nepozornosti a vytáhne zbraň. Střelí Batmana i Catwoman, ta se k němu z posledních sil dobelhá a dá mu pusu, zatímco se drží kabelu s vysokým napětím. Batman se ihned vydá Catwoman na pomoc, ale najde jen zuhelnatělé tělo Maxe Shrecka. Penguin se ještě pokusí zastřelit Batmana jedním ze svých deštníků, ale omylem vyndá zrovna deštník s hračkami. Krátce na to umírá a jeho tučňáci ho doprovodí na jeho poslední cestu. Alfred odveze Bruce Wayna zpět domů, když v tom si Bruce všimne kočičího stínu. Vydá se do temné uličky, ale nikdo tam není, pouze jedna černá toulavá kočka.

Batman Returns

Tučňák je pták, co neumí létat. Já jsem člověk a mám jméno - Oswald Cobblepot.

Penguin

Podobné filmy:

Postavy ve filmu: