Arkham Asylum – Odvrácená tvář Gothamu

Dark Knight

– akční, drama, krimi, thriller

Originální název: Dark Knight
Český název: Temný rytíř
Premiéra: 18. 7. 2008
Odkazy: ČSFD|IMDb
O filmu

Dark Knight je film od Christophera Nolana z roku 2008, který navazuje na film Batman Begins. Scénáře se opět ujal David S. Goyer, který se inspiroval komiksy Killing Joke, Long Halloween a komiksem Batman #1 z roku 1940. Své role si opět zopakovali herci Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman a Morgan Freeman. Pouze Katie Holmes, představitelka postavy Rachel Dawes, dala přednost jiným filmovým projektům, a tak její místo obsadila herečka Maggie Gyllenhaal. Ve filmu se objevily také dvě nové hlavní postavy - Harvey Dent a Joker. O roli Harveyho Denta měli zájem herci Mark Ruffalo, Matt Damon nebo Hugh Jackman. Z konkurzu však vítězně vyšel Aaron Eckhart, protože dobře zosobňoval osobnost ideálního amerického hrdiny. Původní scénář počítal s tím, že se Two-Face objeví až v závěrečném dílu trilogie, ale nakonec se objevil už v tomto filmu. Jokera si chtěli zahrát Adrien Brody nebo Robin Williams, ale Nolan vsadil na Heathe Ledgera, se kterým měl již zkušenosti z jiných filmů. Heath Ledger bral přípravu na hlavní zápornou roli velmi vážně. Na měsíc se zavřel v hotelovém pokoji, aby mohl podrobně studovat Jokerovu osobnost a vystupování. Trénoval jeho gesta, imitoval hlas a snažil se pochopit jeho způsob myšlení. Podrobně například studoval komiksy Killing Joke a Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth nebo film Mechanický pomeranč. Bohužel krátce po skončení natáčení byl nalezen mrtvý na následky předávkování drogami. Nolan pak film zasvětil Ledgerově památce.

S natáčením se začalo v roce 2006 a vůbec poprvé byl batmanovský film natočen v IMAX formátu. Už tehdy se počítalo s názvem Dark Knight, jelikož chtěli, aby tato trilogie vystoupila ze stínu Batmanů z 90. let. K natáčení byl jako poradce přizván spolutvůrce postavy Jokera - Jerry Robinson. Nepočítalo s tím, že by se film zabýval Jokerovým vznikem, ale spíše ho měl znázornit na vrcholu moci. Kostým musel odrážet jeho anarchické myšlení, a proto vypadal zanedbaně a špinavě. Oproti tomu Batmanův kostým prošel modernizaci na přání Christiana Bala. Nový kostým se tvořilo 200 samostatných kousků z gumy, sklolaminátu, kovové síťoviny a nylonu. Maska byla vytvořena podle motorkářské helmy a oddělena od krční části, takže herec mohl otáčet hlavou do strany. Do očních částí byly přidány bílé čočky, které sloužili pro natáčení scény se sonarem. V rukavicích byly vysouvací čepele, které bylo možné vystřelit. Kromě původního Batmobilu Tumbler se objevila také motorka Batpod. Ta byla vyrobena celkem v šesti provedeních a její ovládání bylo velmi náročné a nebezpečné, proto všechny scény s jízdou na Batpodu musel obstarat zkušený kaskadér Jean-Pierre Goy.

Dark Knight se představil světu 14 červena 2008. Ihned zklidnil velmi nadšené reakce od publika i kritiků. Celosvětové tržby atakovaly rekordní hranici 1 miliardu dolarů a film se tak stal 28. nejvýdělečnějším filmem na světě. V žebříčku nejlepších filmů všech dob se umístit na 15. místě. Následovalo také 290 nominací na různé filmové ceny, z nichž si Dark Knight odnesl 148 ocenění. Z toho bylo osm nominací na Oscara. Nakonec oscarovou sošku dostal posmrtně herec Heath Ledger za nejlepšího herce ve vedlejší roli a Richard King za nejlepší střih zvuku.

Film vyšel na DVD a Blu-ray, přičemž vyšel v jednodiskové a dvoudiskové podobě. Na Blu-ray později vyšla i speciální edice, která obsahovala i model Batpodu. V ČR byl film distribuován na DVD, Blu-ray i jako součást speciální limitované Blu-ray edice, která zahrnovala celou trilogii.

Děj

Zatím není k dispozici.

Dark Knight

Nechám zmizet tuto tužku

Joker

Související filmy:

Postavy ve filmu: