Batman Forever

– akční, krimi

Originální název: Batman Forever
Český název: Batman navždy
Premiéra: 16. 6. 1995
Odkazy: ČSFD|IMDb
O filmu

Batman Forever je dalším filmem, který navazuje na původní filmy natočené Timem Burtonem. Přestože studio Warner Bros bylo spokojeno s výdělky předchozího filmu - Batman Returns, viděli v Batmanovi mnohem větší potenciál a s tím i vyšší zisky. K tomu však bylo patřičné změny. Třetí Batman měl určen širému publiku, zejména mladším divákům, proto by neměl být tak temný a vážný. Studio proto navrhlo původnímu režisérovi, Timu Burtonovi, aby se ujal produkce, zatímco na jeho místo nastoupí Joel Schumacher. Schumacher měl představu, že by natočil spíše prequel, který by inspiroval komiksem Batman: Year One, ve kterém jsou popsány Batmanovy začátky. Warner Bros to však zamítlo, protože upřednostňovali spíše další pokračování.

Nový styl filmu se nelíbil původnímu představiteli Batmana - Michaelu Keatonovi, který ve třetím dílu odmítl hrát. Místo něj byl proto vybrán Val Kilmer, přičemž zvažováni byli i herci Johnny Depp nebo William Baldwin. Do role psycholožky Meridianové byla původně obsazena Rene Russo, ale protože se věkově moc nehodila ke Kilmerovovi, byla nahrazena Nicole Kidman. Schumacher nabídli roli Two-Face Tommy Lee Jonesovi, které nakonec přemluvil jeho syn. O roli Riddlera měl zájem Robin Williams nebo Michael Jackson, ale volba padla na Jima Carreyho. Nakonec se ve filmu měl konečně objevit i Robin, kterého si mohl zahrát Leonardo DiCaprio, ten však nabídku odmítl, a tak byl vybrán Chris O'Donnell. Z předchozích filmů si tak svou roli zopakoval pouze Michael Gough coby komorník Alfred. Natáčení začalo v září 1994. Schumacher trval na tom, že film se nesmí podobat předchozím dvěma filmů a spíše by se měl inspirovat komiksy ze 40. let. Filmování provázely značné neshody mezi herci i štábem. Režisér Schumacher nemohl vystát dětinské chování Van Kilmera, zatímco Tommy Lee Jonese neustále vytáčela hyperaktivita Jima Carreyho.

Pro potřeby filmu byl vytvořen zcela nový batmobil s osmiválcovým motorem. Celý film měl nakonec stopáž 160 minut, ta však byla zkrácena na pouhých 122 minut s tím, že prodloužené verze všech tří filmů by vyšly ve výroční kolekci v roce 2005. K tomu bohužel už nedošlo. Na podlaze střižny tak skončila například scéna, ve které Two-Face utíká z Arkhamu nebo scénu, ve které je Bruce střelen do hlavy, což mu způsobí částečnou ztrátu paměti. Celkové náklady filmu se vyšplhaly na 53 milionů dolarů, ale celosvětový zisk se oproti předchozím filmům zvýšil na 337 milionů dolarů. Kritikům se však film příliš nezamlouval, a tak si musel vystačit pouze s průměrným hodnocením. Batman Forever byl sice nominován na řadu filmových cen, ale vyhrál pouze cenu MTV za nejlepší píseň.

Děj

Zatím není k dispozici

Batman Forever

Ty jsi mi potopil můj křižník!

Riddler

Podobné filmy:

Postavy ve filmu: